Logo
چاپ کردن این صفحه

استارتاپ ویکند چیست؟

نویسنده: 
استارتاپ ویکند چیست؟

استارتاپ ویکند یک رویداد آموزشی-تجربی (Experiential Education) در سراسر دنیاست که در ۳ روز متوالی (در انتهای هفته) برگزار می گردد. در این برنامه شرکت کنندگان پر انگیزه ای شامل برنامه نویسان، مدیران تجاری، عاشقان استارتاپ، بازاریاب ها و طراحان گرافیک گرد هم می آیند تا طی ۵۴ ساعت ایده هایشان را مطرح کنند، گروه تشکیل بدهند و هر گروه ایده ای را اجرا کند.


ایده های خود را بیاورید و آنرا به کسب و کاری برای تغییر تبدیل کنید.
شما با افراد شگفت انگیزی در ۵۴ ساعت کار خواهید کرد و بیزینسی را گسترش می دهید که بعضی از چالش برانگیزترین جالب ترین مشکلات محیط خود را حل کنید.
چگونه تکنولوژی نوآوری اجتماعی
میتواند یک نیرو برای ساختن یک اجتماع خوب باشد؟ ما منابع باور نکردنی در دست خود داریم تا مشکلات اجتماعی و زیستی اطراف خود را حل کنیم و چه زمانی بهتر از الان برای این کار؟

در استارتآپ ویکند نوآوری های اجتماعی ، شما مردم خوبی را را پیدا می کنید تا روی محصولی کار کنید که یک مشکل واقعی را حل می کند ، از کارآفرینان و کارشناسان باتجربه راهنمایی می گیرید ، و یک سرمایه گذاری اجتماعی یا یک پروژه را راه اندازی می کنید.

روز اول، چهارشنبه عصر: استارتاپ ویکند یک رویداد ۳ روزه هست که درآن کارآفرینان جوان دور هم جمع میشوند، از همدیگر یاد میگیرند و سعی میکنند که ایده هایشان را به واقعیت به مرحله اجرا برسانند

در افتتاحیه این رویداد نماینده استارتاپ ویکند  توضیح میدهد که شرکت کنندگان مسیر پر پیچ و خمی را در پیش رو دارند

Anjoman Arsanjan 150721 01

به هر شرکت کننده ۶۰ ثانیه فرصت داده میشود که ایده نوآورانه خود برای شروع یک کسب و کار جدید را مطرح کند. البته داشتن ایده الزامی نیست.

Anjoman Arsanjan 150721 02

روز دوم، پنجشنبه:  شرکت کنندگان به تیم های ۷ یا ۸ نفره تقسیم شده و هر گروه سعی میکند ایده ای را پخته تر و به مرحله اجرا برساند
در ابتدا تیم ها باید بوم مدل کسب و کار business model canvas   خود را طراحی کنند.بوم مدل کسب و کار ابزار مدیریتی و کار آفرینانه استراتژیک هست که به شما اجازه می دهد مدل کسب و کار خود را توصیف طراحی و اختراع کرده یا آن را به چالش کشیده و یا تغییر دهید.

Anjoman Arsanjan 150721 03

Brain storming
طوفان فکری یا یورش فکری: یک تکنیک خلاقیت فردی یا گروهی است که در طی آن، با جمع آوری فهرستی از ایده‌ها که خودبه‌خود توسط اعضا تولید می‌شود، برای رسیدن به یک جمع‌بندی در مورد یک مسأله تلاش می‌شود. این اصطلاح، اولین بار در سال ۱۹۵۸ توسط الکس فیکنی آزبورن در کتابی با عنوان تخیل عملی (به انگلیسی: Applied Imagination) محبوبیت پیدا کرد. آزبورن ادعا کرد که برای تولید ایده، طوفان فکری موثرتر از کار کردن افراد به طور مستقل است؛ هرچند تحقیقات اخیر، این موضوع را زیر سوال برده‌اند. امروزه از این اصطلاح، برای اشاره کلی به تمام انواع جلسات ایده‌پردازی استفاده می‌شود.
قسمتی از تیم سعی میکند که مدل تجاری آن ایده را طراحی کرده و با صحبت با مشتریان بالقوه آن را اعتبارسنجی کند

Anjoman Arsanjan 150721 04

قسمت دیگر از تیم سعی میکند که نمونه اولیه آن محصول یا کالا را برنامه ریزی کرده تا بتوانند آن را برای آزمایش به مشتریان بالقوه عرضه کنند.

Anjoman Arsanjan 150721 05

روز سوم، جمعه: تیم ها در کمال خستگی سعی در اتمام کارهای لازم برای ارائه به هیئت داوران را دارند.

Anjoman Arsanjan 150721 06

«چه کسایی تونستند اینجا یک نفر جدید را پیدا کنند که شاید شریک آینده کاری شون باشه؟»
شاید هدف اصلی استارتاپ ها ایجاد هم افزایی و ارتباط سایر افراد با یکدیگر باشد.چرا که تاکید میشود که یکدیگر را با نام کوچک صدا بزنید وهمدیگر را تشویق کنید

Anjoman Arsanjan 150721 07

بعد از ارائه ها و سوال و جواب داوران، تیم ها اول دوم و سوم انتخاب میشوند و جوایزی برای ادامه کار کسب و کار خود دریافت میکنند.

استارتاپ ویکند جهانی
این برنامه جهانی تا بحال بیش از یک هزار بار در بیش از ۴۸۰ شهر دنیا برگزار گردیده و شبکه پهناوری از مشتاقان کارآفرینی را پدید آورده است. در استارتاپ ویکند ایده های زیادی مطرح می شوند اما آنچه در این برنامه اهمیت فراوان دارد فقط سه چیز است. اجرا، اجرا و فقط اجرا! این برنامه از ساعت ۶ بعدازظهر روز چهارشنبه آغاز و تا ساعت ۹ شب روز جمعه ادامه دارد. در این برنامه شرکت کنندگان (کمتر ۱۰۰ نفر در ۱۰ تیم) همگی در یک فضای مشترک قرار می گیرند و با کمک مربیان خبره که از میان کارآفرینان موفق انتخاب می گردند ایده ها را به کسب و کار تبدیل می نمایند. در پایان برنامه تیم ها پروژه های خود را به هیئتی از داوران که از میان جامعه سرمایه گذار و اساتید دانشگاهی و کارآفرینان هستند، ارائه می نمایند. این رویداد در سطح جهانی توسط برندهای معتبری همچون گوگل، مایکروسافت، آمازون و ... حمایت تجاری می گردد.

در ادامه جمع بندی خود از شرکت در استارتاپ ویکند  را می نویسم:"
۱-کسانی که فکر میکنند ایده مهمترین بخش از این مسله است کامل در اشتباهند .
۲-مهم ترین عامل موفقیت تشکیل تیم است.تیمی موفق است که وجود هماهنگی همدلی و تخصص کافی بین اعضا زیاد باشد.
۳-داشتن پشتکار و شور و هیجان .جاهایی است که پروژه با شکست مواجه میشود باید توان تغییر را داشت .
۴-در این استارتاپ یک خانم اتریشی که نامش کریستین بود حضور داشت .برایش جالب بود که از بین حدودا ۱۲۰ شرکت کننده ۵۰ نفر ایده پرداز وجود دارد.واین نه به معنی این است که ما خیلی باهوشیم بلکه بدین معنی هست که فرصتها در آنجا کم است و اینجا است که فرصت های زیادی وجود دارد

۵-ایده پرداز باید بتواند با ایده خود یک مشکل اجتماعی از جامعه را حل نماید و از طریق ان بتواند اشتغالزایی و در آمد زایی نماید.
در زیر سه ایده برتر که انتخاب شد آورده میشود
۱-فریاد:وب سایتی که قرار بود مشکلات و موضلات اجتماعی شهروندان را نشان دهد.تا شهروندان بیایند و مشکلاتشان را بگویند و هزینه های آن از طریق تبلیغات حاصل در خود سایت تامین شود
۲-وب سایتی دیگر میخواست که کتب های دانشجویی سال بالایی ها را از آنان و یا ناشران گرفته و به قیمتی مناسب تر به سال پایینی ها بدهد و کار مزدی از فروش برای خود در نظر بگیرد
۳-وب سایتی دیگر با جمع آوری البسه های مردم و با بکار گیری زنان سرپرست یا بد سرپرست و آموزش آنان دست به  تولید کیف و کفش و سایر منسوجات بزند .

امید که با همکاری مسولین بتوان این چنین رویدادی را در ارسنجان برگزار نمود.

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.