A+ A A-

همراه اول و آخر

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

برخی گفته ها و تصاویر برای ما یادآور نکات آموزنده، ظریف و دقیقی است که بطور مداوم در پیرامون خویش دیده و شنیده ایم و به اهمیت آن واقف نیستیم.
آمار طلاق و دیگر ناسازگاری ها در زندگی زناشوئی بسیار بالاست بعلاوه سن ازدواج بالا و بالاتر می رود و زندگی های مجردی و ازدواج سفید(غیر رسمی) شدت می گیرد و گفته می شود در برابر هر پنج دختری که آمادگی ازدواج دارند تنها یک پسر یارای تشکیل زندگی مشترک در خویش می بیند.


گذشتگان و بزرگترها و پدران و مادران ما چگونه در آن شرائط سخت و طاقت فرسا دهها سال در کنار یکدیگر با صلح و صفا و محبت و وفا زیستند و خم به ابرو نیاورده و به تربیت و تحصیل و سایر امور فرزندانشان اهتمام تام و تمام داشتند؟
نظرات مردم و کارشناسان در این مقوله مختلف و گاه متضاد است، عده ای این اتفاق را نشانه ای از توسعه یافتگی و پیشرفت و جمعی دیگر آنرا نماد انحطاط و زیاده خواهی و خودبینی و غرور و ناآگاهی دانسته و دختران و پسران و خانواده ها یا فرهنگ اجتماعی حاکم را مسئول می دانند.
از نگاه نگارنده اصل این اتفاق موجب تآسف و نگرانی جدی است و هزینه های مادی و روحی و اجتماعی آن بسیار هنگفت می باشد اگر چه با پیشرفت علم و تکنولوژی و گسترش آگاهی، حق انتخاب سبک زندگی نیز فزونی می یابد و اجبار و الزام در تحمل شرائط سخت فروکش می نماید ولی معنای زندگی مشترک و آثار و برکات موفقیت در آن همیشه و همه جا حائز اهمیت بسیار بوده و خواهد بود.
اثربخشی، بهره وری، شادابی، نشاط و موفقیت در گرو توجه به طبیعت و ذات انسانی و حرکت در مسیر تمرکز بر آن است و خانواده مطمئن ترین، ایمن ترین و برترین پایگاه ایجاد آرامش و ثبات فردی و جمعی می تواند باشد و توفیق در دستیابی به این مهم پیش نیاز گشایش های دیگر در زندگی است.
تربیت و پرورش نسل های بعدی برای قبول مسئولیت خانوادگی و سازمانی و اجتماعی در گرو ارائه عملی نمونه های موفق در بین بزرگترها و آموختن رموز تحمل، گذشت، سازگاری، همیاری، محبت، صداقت، سلامت و تلاش و کوشش خستگی ناپذیر در طول زندگی و شرائط متفاوت است.
عزیزان، هیچ کدام از ما نمی توانیم بصورت مجزا و منفرد از اجتماع، تنها برای خویش زندگی کرده و به منافع فردی امان(جدای از جمع) توجه نمائیم و توسعه و تعالی و رشد شخصیت در گرو پیوستن و اتصال به جامعه و درخشش در آن است.
   در مدیریت لااقل با چهار مقوله به شرح زیر سر و کار داریم:
۱.    مدیریت فرد بر خودش
۲.    مدیریت افراد در خانواده
۳.    مدیریت فرد در سازمان خدمتی یا متبوع
۴.    مدیریت فرد در اجتماع
ایجاد تعادل و توفیق در هر چهار مورد فوق ضرورتی قطعی برای توسعه و تعالی و کمال خواهد بود و اهمال و غفلت نسبت به هر یک از این موارد ناکامی هائی بهمراه خواهد داشت.

سید محمد حسین(محمود) حسینی

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

  • جناب حسینی اینکه به ازای 5 دختر یک پسر توان ازدواج دارد را اصلا قبول ندارم و به نظرم اینها اراجیفی است که گاها دولتیان نا آگاه بدون بررسی دقیق و آمار صحیح به خورد ما می دهند . متاسفانه عدم وجود قانونهای حمایتی از زنان باعث شده که میزان مهریه درخواستی - میزان خرید طلا - خواستن حق طلاق - خواستن حق مسکن و جدیدا خواستن حق خروج از کشور برای زنان باعث ایجاد خلل در تشکیل خانواده گردد و مادامی که این قوانین اصلاح نگردد هیچ امیدی به تشکیل خانواده های جدید و مسئولیت پذیری جوانان چه دختر و چه پسر نداریم . اصولا کشور نیاز به اصلاح قوانین بنیادی دارد که هر چه بیشتر می گردیم بیشتر یافت "می" نشود.!!!

  • با درود به اقاى دكتر حسينى مقاله ارزسمند شما مورد استفاده قرار گرفت در بررسى عوامل طلاق به جاى متوسل شدن به اظهارات شمى وشهودى ملاحظه گر كلى گوى تعصب گرا گزار از سنت به مدرنيته اعتياد عوامل اقتصادى روند رشد حقوق فردى .........متوسل به زبان امار خشن بى طرف بى ملاحظه گر متوسل شويم و با متد امارى در طبقات مختلف پرسئنامه تحقيقى محرمانه پر ومورد تجزيه وتحليل امارى قرار گيرد قطعا عامل اعتياد با ضريب همبستگى مثبت بالا يكى از فاكتورهاى اثر گذار خواهد بود