A+ A A-

ارسنجان و بافت اجتماعی آن

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی
ارسنجان
ارسنجان

در زمینه شناخت و معرفی ارسنجان از جهت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، تاریخی و زیست‌محیطی، کارهای زیادی می‌توان انجام داد، اطلاعاتی که اکنون در دسترس است نواقص بسیاری دارد و تصویری که از آن ساخته می‌شود جامع، یک‌دست و هماهنگ نیست.
امروزه در دنیای متمدن و کشورهای توسعه یافته، کوشش برای تبدیل دانش ضمنی به صریح، در زمینه های مختلف جریان دارد و مستند سازی به کمک کنکاش در اسناد تاریخی، میراث فرهنگی، روایات شفاهی و شنیده‌ها و... در قالب نوشتار، فیلم، نقاشی، عکس، خط ، صدا و... صورت می‌پذیرد وموزه‌ها و مرکز اسناد تاریخی و گالری‌ها و جلسات هم‌اندیشی و بیان خاطرات و تحقیق و بررسی و ارائه نتایج آن و... کمک موثری در توسعه شناخت و آگاهی عمومی است.

 انجمن دانش‌آموختگان ارسنجان بنا دارد با بهره‌گیری از پتانسیل موجود و خیل افراد خوش‌ذوق، علاقه‌مند و مشتاق در رشته‌های مختلف، قطعات پازل معمای ارسنجان را به تصویری شفاف و جامع بدل نماید.
شما می‌توانید به شیوه‌های مختلف در فضای مجازی یا حقیقی، یاری‌رسان ما شوید و از حافظه پدربزرگ و مادر‌بزرگ یا افراد میان سال گرفته تا مستنداتی که بعضآ در صندوقچه خانه‌ها پنهان شده و سایر روش‌های مرسوم یا ابداعی (مورد پژوهی) کمک بگیرید و مطمئن باشید انجمن همچنان که متعلق به شماست، امانت‌دار نیز خواهد بود.
در فضای واقعی و در خارج از شهرستان ارسنجان، امروزه تصاویری از دانشگاه آزاد، باغات و رب انار، چهره‌های سیاسی مطرح و سرشناس نظیر دکتر حسن ارسنجانی، خطّاطان معروف، علما و روحانیون والامقام، مدرسه سعیدیه و مسجد جامع، جنگل و کوه و قنات‌ها، نقش برجسته مردم در مبارزه با رژیم پهلوی و مشارکت در جنگ و جبهه و تقدیم شهدا و جانبازان و هوش و سرآمدی همشهریان و... را در اذهان عموم می‌توان دید و به آن بالید و باور داشت که این همه جزئی کوچک از کلیّتی بزرگ است که مغفول مانده و می‌توان معرفی نمود.
به‌علاوه بافت اجتماعی هر منطقه متآثر از موقعیت جغرافیایی، اقلیمی (آب‌و‌هوا و موقعیت)، پیشینهٔ تاریخی و تحوّلات و وقایع بزرگ حادث شده در آن می‌باشد، ارسنجان نیز از این قاعده کلی مستثنی نیست. این شهرستان در فاصله ۱۳۰ کیلومتری شمال شرق شیراز و در بین دو رشته کوه واقع گردیده و پوشش گیاهی و جنگلی نسبتآ مطلوبی داشته است و وبه کمک تعدادی قنات و حفر چاه، آب آشامیدنی و زراعی مورد نیاز را به سختی تآمین می‌کند.
کشاورزی، دامداری، باغداری، معامله و خرید و فروش، مشاغل خدماتی، حمل‌و‌نقل بین شهری، مشاغل دولتی و... از جمله اشتغالات معمول در این شهرستان می‌باشد و خشک‌سالی‌های چندین ساله اخیر تآثیر نامطلوبی، بر منابع آبی و در نتیجه باغات و زمین‌های کشاورزی و پوشش گیاهی منطقه داشته است.
با گسترش وسیع مراکز آموزشی در سطوح مختلف، از پیش‌دبستانی تا تحصیلات عالی، سطح سواد و اخذ مدرک دانشگاهی رشد چشمگیری نموده و شهرستان ظرفیّت جذب این حجم دانش‌آموخته را ندارد و همچنین مشاغل سنتی (کشاورزی، باغداری، دامداری و...) مطلوبیّت گذشته را از دست می‌دهد، لذا مهاجرت و گریز سرمایه‌های مادّی و معنوی از این منطقه، سیر صعودی یافته و اجتناب‌ناپذیر می‌نماید.
فامیل‌های بزرگ ارسنجانی، شامل: ابراهیمی، رحیمی، نعمت‌الهی، نعمتی، اسکندری، حسن‌شاهی، نصیری، خادم‌الحسینی، یارمحمودی، رضایی و... و سادات: موسوی، حسینی، هاشمی، رئیس‌السادات، ناظم‌السادات، ثقه‌الاسلام و... است و در اطراف نیز بخش‌های بزرگی مانند جمال‌آباد، علی‌آباد، خبریز، شوراب، قلات‌خوار، کتک و... وجود دارد.
سخت کوشی، پشتکار، آبروداری، فامیل‌دوستی، تعصّبات محلی و قومی و پایبندی به پاره‌ای از رسوم و عادات فرهنگی، از ویژگی‌های مردم این محل می‌باشد، هر چند در خارج از فضای شهرستان، ارسنجان به عنوان مجموعه‌ای واحد و یک‌پارچه، مورد توجه و نظر همگان است.
در محیط‌های بیرونی و به‌ویژه در شیراز که جمعیت مهاجرین زیاد است، ارسنجانی‌ها به باهوشی، زیرکی و زرنگی، اتحاد و اتفاق جمعی، تعصّب نسبت به یکدیگر و علاقه به زادگاه مشهورند، با این همه عده‌ای با اغراض خاص، کوشیده‌اند این تصویر زیبا را مشوّش کنند و پاره‌ای از اختلافات معمول را دستاویزی برای اثبات ادعای خویش قرار داده‌اند.
ارسنجان به‌صورت بالقوّه پتانسیل رشد و توسعه و پیشرفت فراتر از اکنون را داراست و تشکل‌های مردم نهاد، همچون انجمن تازه تآسیس دانش‌آموختگان، با حمایت از نهادهای رسمی می‌توانند سهم بزرگی در بالندگی شهرستان داشته باشند.

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

  • مهمان - پارس دشت

    با سلام و درود.
    مطلب وزین شما، فرهیحته گرامی، در سایت "پارس دشت" درج گردید.
    شکوهتان افزون باد.