A+ A A-

آسیب های اجتماعی

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی
سید حمید رضا رئیس‌السادات
سید حمید رضا رئیس‌السادات

در این مقاله سعی می‌شود ابتدا انواع آسیب‌های اجتماعی مهم که بیشتر خانواده‌ها درگیر آن هستند را معرفی کنیم، سپس به بررسی عوامل موثر در ایجاد آسیب‌های اجتماعی و چالش‌های مشترک این آسیب‌ها بپردازیم.

 

 

 


مهمترین انواع آسیب‌های اجتماعی

۱- شرکت‌های هرمی
۲- استفادهٔ نادرست از تلفن همراه
۳- استفادهٔ نادرست از فضاهای مجازی
۴- روابط نامشروع  دختر و پسر
۵- دخانیات و مواد مخدر
۶- مشروبات الکلی
۷- فرقه‌های نوظهور و شیطان‌پرستی
۸- داروهای روان‌گردان و توهم‌زا
۹- ماهواره و فیلم‌های غیر اخلاقی
۱۰- گروه‌های دوستان ناباب

عوامل مشترک و موثر در ایجاد آسیب‌های اجتماعی

۱- سست شدن کانون خانواده
۲- دوری از معنویت
۳- عدم آگاهی و شناخت جوانان از انواع آسیب‌های اجتماعی
۴- افزایش مشکلات روحی، روانی
۵- بی بند و باری و فساد اخلاقی
۶- تجمل گرایی
۷- نابرابری‌های اقتصادی و اجتماعی
۸- شیوه‌های تربیتی والدین
۹- بیکاری
۱۰- رشد صنعت و پیشرفت تکنولوژی و عدم آگاهی از استفاده درست آن
۱۱- عدم آگاهی و بینش صحیح والدین

چالش‌های مشترک معضلات اجتماعی جوانان

۱- افت تحصیلی
۲- بدبینی
۳- از دست دادن اعتماد به نفس
۴- تمایل به سمت خارج از کشور (مهاجرت)
۵- بیماری‌های لاعلاج روحی و جسمی
۶- دین گریزی
۷- پرخاشگری و افسردگی
۸- انحرافات جنسی
۹- خودکشی
۱۰- فقر و بیکاری
۱۱- ازهم‌پاشیدگی بنیاد خانواده (بی خانمانی)
به عنوان مثال در این مقاله پیامدهای ناشی از مصرف الکل را بررسی می‌کنیم و در شمارهٔ آینده به بررسی آسیب مواد مخدر و قرص‌های روان‌گردان به صورت خاص خواهیم پرداخت.

الکل

الکل اتانول مایع شفافی است که در طبیعت تقریبا در همه جا یافت می‌شود. در بسیاری از انواع تخمیرها همیشه مقداری از این الکل به وجود می‌آید و مقدار کمی از آن نیز در آب‌های طبیعی و معدنی یافت می‌شود. برای تهیه الکل از شیوه‌های تخمیر مواد نشاسته‌ای و قندی، یا از شیوه‌های سنتز و مصنوعی استفاده می‌کنند.
اتانول یکی از داروهای اعتیادآور محسوب می‌شود که به دلیل خواص نشاط آور آن، به عنوان مادهٔ آرام بخش مصرف می‌شود. افزایش مقدار مصرفی آن به منظور ایجاد اثر مطلوب، ممکن است موجب وابستگی بدنی (اعتیاد) گردد. مصرف کنندگان مزمن الکل یا افراد معتاد به آن ممکن است مقدار مشخصی الکل بنوشند، بدون این که مست شوند، در این صورت احتمال دارد که یک نوع وابستگی جسمی و روانی به الکل در آنان به وجود آمده است که قطع مصرف آن، نشانه‌های ترک را به صورت تحریک پذیری زیاد، تشنج، دلیریوم ترمنس، حالات بی قراری یا عصبانیت، بی خوابی، بداشتهایی، عرق کردن و استفراغ ظاهر می‌سازد.

انواع الکل:
۱- عرق
۲- ویسکی
۳- شامپاین
۴- ودکا
۵- برندی
۶- تکیلا
 و...
به طور کلی عوارض ناشی از مصرف الکل به شرح زیر می‌باشد:
۱- مرگ ناشی از مصرف بیش از حد الکل و مهار مرکز تنفس
۲- سوانح و تصادفات و پیامدهای ناشی از رفتارهای تهاجمی افراد الکلیک
۳- کسالت الکلی با علایمی نظیر خشکی دهان، سردرد، تهوع و حساسیت نسبت به نور و صدا
۴- ارتباط جنسی ناخواسته یا پرخطر، افزایش خطر بروز بیماریهای منتقله از راه تماس جنسی و کاهش تمایل و توانایی جنسی
۵- آسیب به کبد و خطر بروز هپاتیت الکلی یا سیروز کبدی
۶- آسیب به سیستم عصبی و بروز اختلالاتی نظیر سندروم ورنیکه- کورساکوف (فراموشی ناشی از تخریب بافت مغز توسط الکل)، صرع، اختلال در کارکرد مخچه و حتی زوال کامل عقل (دمانس).
۷- افزایش احتمال بروز انواعی از سرطان ها از جمله سرطانهای دهان و گلو
۸- نقص های حافظه بعد از مصرف الکل (دوره های فراموشی)
۹- تولد نوزادان عقب ماندة شدید ذهنی (نشانگان الکل جنینی) از مادران الکلیک
۱۰-آسیب پذیری افراد الکلیک نسبت به انواع عفونت ها به دلیل شیوة زندگی و تغذیة نامناسب، نقص در کارکرد کبد و تأثیر مستقیم الکل بر سیستم ایمنی
۱۱-آسیب ماهیچه های قلب در نتیجة مصرف طولانی مدت الکل
۱۲-وقوع انواع مشکلات و بیماریهای جسمی نظیر اختلال بینایی، کاهش قندخون، التهاب معده، التهاب لوزالمعده، افزایش فشار خون، بی نظمی ضربان قلب و کم خونی.
همانطور که در مقاله  قبل قول داده بودیم در ادامه مباحث آسیبهای اجتماعی در این مقاله به معرفی بیماری اعتیاد می‌پردازیم و پس از بررسی انواع مواد مخدر و اثرات کلی این مواد بر بدن و همچنین بیان توصیه‌های دوستانه به جوانان عزیز انشاء الله در شماره بعد به بررسی تک تک این مواد خواهیم پرداخت.

اعتیاد چیست؟
اعتیاد یک «بیمارى اجتماعی» است که عوارض جسمى و روانى دارد و تا زمانى که بـه علل گرایش «بیمار» توجه نشود، درمان جسمى و روانى فقط براى مدتى نتیجه‏ بخش خواهد بود و فرد معتاد دوباره گرفتار « مواد اعتیاد آور» می‏ گردد. اعتیاد به موادمخدر یکى از مهمترین مشکلات اجتماعی، اقتصادى و بهداشتى است که عوارض ناشى از آن تهدیدى جدى براى جامعه بشرى محسوب شده و موجب رکود اجتماعى در زمینه ‏هاى مختلف مى‌ گردد.
همچنین ویرانگری‏ هاى حاصل از آن زمینه ساز سقوط بسیارى از ارزش‌ ها و هنجارهاى فرهنگى و اخلاقى شده و بدین ترتیب سلامت جامعه را بطور جدى به مخاطره مى‌ اندازد. تحلیلگران مسائل سیاسى و اجتماعى بر این باورند که در تهاجم و نفوذ فرهنگی، پدیده موادمخدر مهمترین عامل به تباهى کشیدن و انحطاط اخلاقى جوامع به شمار می‏ رود. متاسفانه گسترش دامنه مصرف موادمخدر در جامعه امروزى به حدى است که حتى قشر متفکر و تحصیل کرده را نیز به سمت خود کشانده است.
اعتیاد بعنوان یک آسیب اجتماعی، هیچ گاه بطور کامل ریشه‏ کن نخواهد شد، اما با تدبیر، اندیشه و تلاشى مخلصانه حداقل می‏توان آن را به کنترل در آورد
تفاوت میان عادت و اعتیاد
بسیاری از ما انسان ها به مصرف یک ماده یا پرداختن به فعالیتی خاص عادت می‌کنیم اما از این بابت صدمه ای به ما وارد نمی شود چون می‌توانیم هر زمان که اراده کنیم مصرف یک ماده اعتیاد آور یا پرداختن به یک فعالیت خاص را متوقف کنیم.
آنچه اعتیاد را از عادت متمایز و متفاوت می‌سازد این است که ما ماده مورد نظر یا رفتار خاص را با وجود پی آمدهای منفی آن که کاملا قابل پیش بینی و جدی هستند همچنان ادامه می‌دهیم.
۱- عادت: با داشتن انتخاب همراه است. فردی که به مصرف یک ماده یا پرداختن به فعالیتی عادت کرده است می‌تواند هر زمان که اراده کند از عادت خود دست بردارد.
۲- اعتیاد: با مسائل روانی و جسمی همراه است . فرد به دلیل ابتلا به بیماری اعتیاد، اراده خود را از دست داده و علیرغم آگاهی از پی آمد‌های زیانبار مواد مخدر یا رفتار اعتیادآور، همچنان به آن ادامه می‌دهد.
انواع مواد مخدر
۱- سستی زا     
۲- توهم زا       
۳- توان افزا
موادسستى‏ زا:
موادى هستند که مصرف آن بر روى سلسله اعصاب مصرف‏ کننده اثر گذاشته و در نتیجه فعالیت فکرى و بدنی او را سست نماید که شامل:
الف: طبیعى، مانند: استحصالات گیاه خشخاش، تریاک، شیره تریاک، مرفین
ب: مصنوعى، مانند: هروئین، متادون، نرمتادون، پاپاورین، پتیدین، انواع و اقسام قرص هاى مسکن و آرام ‏بخش
موادتوهم‏ زا:
با مصرف این مواد فرد دچار اوهام حسى و بصرى می‌‏شود. این مواد را هالوسینوژن می‏ گویند که شامل:
الف :طبیعى، مانند: استحصالات گیاه شاهدانه، حشیش، بنگ، ماری‏جوانا، گراس، چرس؛ مسکالین، جو سیاه آفت ‏زده، برخى از قارچ هاى حاوى مواد توهم ‏زا، دانه‏ هاى نوعى نیلوفر وحشی
ب: مصنوعی، مانند: ال.اس.دی(L.S.D) ، دی‏ متیل تریپتامین (D.M.T) ، دی‏ اتیل تریپتامین (D.E.T)
مواد توان ‏افزا:
مصرف آن بر روى سلسله اعصاب تأثیر گذاشته و در نتیجه فعالیت فکرى و بدنى مصرف‏ کننده بیشتر و باعث هیجان می‏ شود. این مواد به دو دسته تقسیم می‏ شوند که عبارتند از:
الف :طبیعی، مانند: برگ کوکا، کوکائین، کراک، برگ و ساقه برخى درختان مثل خات و کراتم و ناس
ب :مصنوعی، مانند: آمفتامین، متیل آمفتامین، ترکیبات آمفتامین‏ ها
مراحل اعتیاد:
١- مرحله آشنایى: این مرحله با تشویق دیگران، مخصوصاً دوستان ناباب، یا از روى غرور و کنجکاوى خود فرد شروع می‌‏شود.
٢- مرحله شک و تردید: در این مرحله فرد به مبارزه با امیال خود می‌‏پردازد.
٣- مرحله اعتیاد واقعى: در این مرحله علائم اعتیاد ظاهر گشته، فرد و زندگی وی را احاطه می‌کند
آثار سوء مواد مخدر
در شرایط معمولی وقتی بشر از انجام دادن کاری لذت ببرد و به عبارتی دیگر پاداش بگیرد، از مناطق پایینی مغز او موادی به اسم دوپامین و نوراپی نفرین ترشح می‌شود و بر روی قشر و سایر مراکز حیاتی آن اثر می‌کند و احساس لذت و پاداش به او دست می‌دهد و سعی در تکرار آن عمل دارد. یکی از آثار سوء مواد مخدر فعال شدن همین سیستم است. بنابراین کسانی که یک بار با این مواد آشنا می‌شوند چون سیستم پاداش در مغز آنها تقویت شده، تمایلی شدید به تکرار مصرف آن پیدا می‌ کنند. از بین مواد مخدر هروئین به سهولت در چربی حل می‌ شود. مغز انسان نیز مقدار زیادی چربی دارد و بنابراین در مقایسه با مرفین و مشتقات آن، هروئین پس از مصرف در زمان کوتاه‌ تری روی مغز اثر می‌ کند. کدئین نیز که از مشتقات تریاک است به آسانی در سیستم گوارش جذب شده و در بدن تبدیل به مرفین می‌ شود. در یک مطالعه روشن شده است که در معتادان، یکی از آثار سوء مصرف مواد، کاهش جریان خون در بعضی از نواحی مغز است .بیشترین آثار سوءمصرف مواد مخدر بر مغز، بدن و رفتار می‌باشد.که در اینجا به طور مختصر اثرات مواد مخدر بر رفتار و بر بدن را بیان می‌کنیم.
اثرات مواد مخدر بر رفتار
١- این مواد حالت خمودگی، ابر گرفتگی شعور ایجاد می‌ کنند یعنی می‌ توانند بیداری بیش از حد بشر را کاهش دهند. بنابراین آنهایی که کار فکری شدید، یکنواخت و خسته کننده می‌ کنند با اولین آشنایی‌ ها در معرض ابتلای به اعتیاد هستند، ابتدا ظاهرا آنها را آرام می‌ کند اما پس از مدتی قدرت مبارزه، کار و ثمر بخشی را از آنها می‌ گیرد.
٢- قسمت اعظم دردهای بشر روانزاد است، انواع کمر دردها، پشت درد، سردرد، دل دردهای مزمن، دردهای عضلانی و استخوانی، می‌ تواند جنبه روانی داشته باشد. کسانی که با مراجعه به پزشکان مختلف و استفاده از روش‌ های مرسوم فرهنگی، تسکینی برای درد خود نمی‌ یابند، در مقابل مواد مخدر بسیار آسیب پذیر هستند.
٣- در مسیر اعتیاد، بتا آندورفین‌ ها که مواد شبه مخدر درون زا هستند کاهش می‌ یابد، زیرا با ورود مواد مخدر خارجی جای شبه مرفین‌ های مفید و تولید شده در بدن شخص را می‌ گیرد. بنابراین پس از ترک اعتیاد و در حین آن که مواد مخدر خارجی به بدن نمی‌ رسد، مغز دیگر مواد شبه مرفین درون زا ترشح نمی‌ کند، درد و حالت روحی ناخوش و اضطراب و بی‌ قراری در شخص زیاد است که البته پس از مدتی که از ترک بگذرد مجدداً مغز مواد لازم را ترشح خواهد کرد.
٤- با کاهش آندورفین‌ ها در مغز شخص معتاد و بدن او، خاصیت دشمن کشی مونوسیت‌‌ ها که از سلول‌ های دفاعی بدن هستند کاهش می‌ یابد. بنابراین شخص معتاد نسبت به افراد سالم به عفونت‌ ها حساستر است و زودتر مبتلا می‌ شود.
اثرات مواد مخدر بر بدن
١- مواد مخدر آن دسته از سلول های دفاعی بدن را که مسئول از بین بردن مهاجمان به بدن هستند، کاهش می‌دهند و نیز با کاهش فعالیت آن‌ ها، می‌ توانند سبب رشد سلول های سرطانی شوند.
٢- تمامی داروهای مخدر و روانگردان، مغز و نواحی مخـتلف بدن را تـحت تاثیر خـود قـرار می‌ دهند و تعادل شیمیایی بدن را بر هم می‌ زنند
عوارض اعتیاد
عوارض کلی اعتیاد که تقریبا در میان بیشتر معتادان دیده می‌شوند عبارتند از:
•    کم شدن یا زیاد شدن اشتها
•    تغییر در عادات غذایی
•    کاهش وزن بی دلیل
•    نیاز به پول یا دست زدن به دزدی
•    فریب کاری  یا حقه بازی
•    گرفتار شدن در حوادث
•    علاقه شدید به خلوت و تنهایی و منزوی شدن
•    بیش فعالی یا پرحرفی
•    تلاش برای مخفی کردن رفتار خود از دیگران
•    افسردگی، بدگمانی و سوء ظن
•    رفتارهای مرموز، و عصبانیت ، خشونت، دمدمی مزاجی
•    نداشتن انگیزه یا انضباط
•    عوض کردن دوستان برای راحت تر شدن مصرف مواد
•    بی علاقگی به خانواده ، مدرسه و کار
•    بی توجهی به وضع و حال خود
توجه: مشاهده و بروز این عوارض در خود ضرورتأ به این معنی نیست که شما به مواد مخدر معتاد هستید. عوارضی که در بالا به آنها اشاره شد عوارض کلی بیماری اعتیاد هستند
توصیه پیشگیرانه (دوستانه) به جوانان و نوجوانان:
١- خطرات و عوارض مصرف مواد اعتیاد‏آور را خوب بشناسید.
٢- به هر کس که به تو مواد تعارف کرد محکم و قاطع بگو «نه» اینکه ما بتوانیم به دوست خودمون «نه» بگیم خودش یک هنر است. افراد خوش فکر هر تعارفى که مخالف سلامتى خودشان است براحتى رد مى‌کنند.
٣- جوابهایى از قبل براى اصرار زیاد اطرافیانتان آماده کنید. پیشاپیش به این جمله ‏ها فکر کنید «خیلى کیف داره»، «شنگول میشی»، «سرحال میشی» و اگر کمى تردید کنید میگن: «بچه ننه‏ ای»، «‌ترسویی»، «اول تجربه کن بعد بگو بده»، «هنوز مرد نشدی «پس چرا فلانى کشید و معتاد نشد؟ و …
٤- موادمخدر را حتى یک بار هم امتحان نکنید.
٥-  از رفت و آمد در مکان‏ هاى آلوده و دوستى با افراد مشکوک پرهیز کنید.
٦- مواد اعتیادآور سم کشنده است که اثراتش به تدریج ظاهر می‏شود.
٧- به صحبت‏هاى پدر و مادرتان که خیرخواه‏ ترین دوستان شما هستند اطمینان کنید. ارتباطاتتان را با آنها محکم کنید.
 ٨- با مطالعه، ورزش و تفریحات سالم براى اوقات فراغت خودتان برنامه ‏ریزى کنید.
 ٩- آنهایی که موادمخدر را به جوانان معرفى می‏کنند، چهره ‏اش فرقى با دیگران ندارد. پس دوستان و نزدیکان خودتان را خوب بشناسید.
١٠- بعضی‏ها فکر می‏ کنند با بقیه فرق دارند و هر وقت که اراده کنند مى‌ توانند مصرف مواد رو کنار بگذارند، در حالى که این طرز تفکر منجر به اعتیاد می‏ شود.
بیشترین تأثیر مخرب اعتیاد بر ارکان خانواده وارد مى آید، همانطورى که مؤثرترین عامل پیشگیرى از اعتیاد نیز نهاد خانواده است.
توصیه پیشگیرانه به والدین:
١- درباره مواد اعتیادآور (علل و عوامل مؤثر در مصرف مواد، خطرات، عوارض و علائم آن) اطلاعات کافى کسب کنید.
٢- الگوى مناسبى براى فرزندان خود باشید و هرگز بر خلاف گفته خود عمل ننمائید.
٣-  فضایى ایجاد کنید که فرزندانتان در آن احساس آرامش کنند.
٤- به صحبت‏ هاى فرزندانتان خوب گوش کنید. با لبخند، تکان دادن سر و استفاده از جملات مثبت نظیر «چقدر جالب»، «من این را نمی‏دانستم» و … آنها را به گفتن بیشتر تشویق کنید.
٥- شرایطى ایجاد کنید که شما را محرم اسرار خود بدانند.
٦- از فرزندانتان انتظار نداشته باشید آرزوهاى برآورد نشده شما را تحقق بخشند.
٧- با تقویت قدرت اعتماد به نفس، تصمیم‏ گیرى و از بین بردن افسردگى وکم رویى فرزندان، آنها را در برابر شرایط آسیب‏ زا مقاوم سازید.
٨- وقت بیشترى را با فرزندانتان صرف کنید. با آنان به رستوران، پارک، کوه، سینما و … بروید. باتفاق آنان به موسیقى گوش دهید و از همه مهمتر به آنان ابراز عشق کنید و بگویید که دوستشان دارید.
٩- سعى کنید حتى آهنگ صدایتان ملایم و دوستانه باشد.
١٠- فرزندان خود را قبل از رسیدن به سنین بحرانى نسبت به مضرات و عواقب ویرانگر مصرف موادمخدر آگاه سازید.
١١- آنان را بیش از اندازه و بطور اغراق‏ آمیز نترسانید.
١٢- آنان رابه مطالعه، ورزش و تفریحات سالم ترغیب نمائید و زمینه این امور را برایشان فراهم کنید.
١٣- زمان مناسبى را به گفتگو اختصاص دهید. چرا که فرزند شما ارزش نصایحتان را با ارزش زمانى که به آن اختصاص داده ا‏ید می‌‏سنجد.
١٤- بین فرزندانتان تبعیض قائل نشوید

 

رزومهٔ دکتر سیّد حمیدرضا رئیس السادات

مشخصات فردی 
نام و نام خانوادگی: سید حمیدرضا رئیس السادات
نام پدر: سید عباس

سال تولد: ۱۳۵۰
محل تولد: شیراز
 
Email : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
Email : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سوابق تحصیلی:
 دکترای تخصصی فیزیک دریا از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران در سال ۱۱۳۸۳
کارشناسی ارشد فیزیک دریا از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال ۱۳۷۷
کارشناسی فیزیک اتمی از دانشگاه اصفهان ۱۳۷۳
سوابق اجرایی:
۱.    رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهین شهر از مهر ماه ۱۳۹۱ تا کنون
۲.    مدیر گروه فیزیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا به مدت ۸ سال
۳.    مدیر پژو.هشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا به مدت ۴ سال
۴.    رئیس باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا به مدت ۳ سال
۵.    مدیر گروه رشته مهندسی اپتیک و لیزر دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا به مدت ۳ سال
۶.    کارشناس نظارت و ارزیابی آموزشی منطقه چهار دانشگاه آزاد اسلامی به مدت ۳ سال
۷.    عضو کمسیون بازرسی دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان از سال ۱۳۹۳ تا کنون
۸.    عضو شورای آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا به مدت ۲ سال  
۹.    عضو شورای پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا به مدت ۴ سال  
۱۰.    عضو کمیته برنامه و بودجه دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا به مدت ۲ سال
۱۱.    دبیر شورای انتشارات کتاب دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا به مدت ۲ سال و عضو شورا
۱۲.    عضو کمیته تعیین رشته‌های جدید و جذب اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا به مدت ۲ سال
۱۳.    رییس دفتر ارتباط دانشگاه با خانواده دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا به مدت ۲ سال
۱۴.    عضو کمیته انضباطی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا به مدت ۳ سال
۱۵.    عضو کمیته تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا به مدت ۲ سال
۱۶.    دبیر علمی همایش ملی فیزیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا آذرماه ۸۷
۱۷.    دبیر اجرایی همایش دانشجویی فیزیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا بهمن ماه ۸۴
۱۸.    دبیر اجرایی سمینار تهاجم خاموش دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا
۱۹.    دبیر اجرایی سمینار دسیسه هرمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا
۲۰.    دبیر اجرایی سمینار روبان قرمز در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا
۲۱.    دبیر اجرایی سمینار متافیزیک در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا
۲۲.    دبیر اجرایی در برگزاری همایش خاورمیانه دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا
۲۳.    دبیر اجرایی در برگزاری همایش پیامبر اعظم دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا
۲۴.    دبیر اجرایی در برگزاری همایش مهندسی شیمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا
۲۵.    دبیر اجرایی همایش امام رضا (ع) علم و اخلاق دانشگاه اصفهان آبان ۱۳۸۸
۲۶.    دبیر اجرایی در برگزاری همایش ربع قرن تلاش و بالندگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا
۲۷.    مدیر اجرایی فصلنامه "افق" ویژه ربع قرن تلاش و بالندگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا
۲۸.    عضو هیات تحریریه ماهنامه آموزشی پژوهشی، تخصصی کودک و نوجوان" دردانه"
۲۹.    رابط علمی همایش ملی علوم پایه شهرری
۳۰.    مجری برگزاری همایش ملی " چالشهای مدیریت و رهبری در سازمان‌های ایرانی " در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات اصفهان
۳۱.    مجری برگزاری  همایش امام رضا(ع) علم و اخلاق در دانشگاه اصفهان
۳۲.    همکاری با صدا و سیمای مرکز اصفهان و اجراء بیش از ۴۰ برنامه زنده تلویزیونی و رادیویی پیرامون اسیب‌های اجتماعی
۳۳.    دبیر اجرائی همایش منطقه ای علوم سیاسی و روابط بین الملل از دیدگاه اسلام در دانشگاه آزاد واحد شهرضا
۳۴.    دبیر اجرایی سمینار آسیب‌های اجتماعی ۱ و ۲ و ۳ و ۴ در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا
۳۵.    رئیس سمینار آسیب‌های اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهین شهر
۳۶.    دبیر اجرایی سمینار مدیریت زمان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا
۳۷.    همکاری در برگزاری همایش کاربرد فناوری‌های نوین در مدیریت بحرانهای طبیعی و مقاوم سازی در صنعت ساختمان به سفارش شرکت پژوهشی شاخص پژوه
سوابق علمی-پژوهشی
۱.    ارائه مقاله در ششمین همایش ملی علوم و فنون دریایی و اولین همایش هیدروگرافی ایران (دانشگاه تهران) با موضوع بررسی تاثیر تغییرات دمای سطح آب بر نواحی ساحلی خلیج فارس
۲.    ارائه مقاله در اولین کنفرانس ملی تغییر اقلیم (دانشگاه اصفهان) با موضوع دمای آب و تاثیر آن بر هوای ساحلی در ناحیه شمال اقیانوس هند
۳.    ارائه مقاله در همایش بین المللی GEOMETRIC METHODS IN PHYSICS در کشور لهستان با عنوان Realization of a deformed parafermionic algebra
۴.    ارائه مقاله در همایش ملی فیزیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا تحت عنوان بازسازی تصویر در برش نگاری گسیلی سه بعدی
۵.    ارائه مقاله در همایش ملی فیزیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا تحت عنوان بررسی طراحی و ساخت شیشه‌های بازتاب دهنده گرما در گستره فروسرخ با استفاده از لایه‌های نازک
۶.    چاپ مقاله در فصلنامه علمی_پژوهشی علوم تکنولوژی محیط زیست تحت عنوان بررسی تعادل انرژی گرمایی در خلیج فارس
۷.    گذراندن بیش از 20 دوره کارگاه آموزشی پژوهشی تخصصی
۸.    چاپ مقاله در ژورنال AMERICAN INSTITUTE OF PHYSICS تحت عنوان Realization of a deformed parafermionic algebra
۹.    مجری طرح پژوهشی خاتمه یافته با عنوان عوامل مؤثر بر تغییرات بارندگی در شهرضا
۱۰.    مجری طرح پژوهشی خاتمه یافته با عنوان روش‌های سه بعدی بازسازی تصویر برای برش نگاری گسیلی
۱۱.    مجری طرح پژوهشی در حال اجرا با عنوان "بازسازی ساختار فیزیکی دریا با استفاده از برش نگاری صوتی"
۱۲.    رتبه اول ارزشیابی (آموزشی – فرهنگی – پژوهشی) اساتید در دانشکده علوم پایه و رتبه دوم کل دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا در سال ۸۶-۸۵
۱۳.    رتبه اول ارزشیابی (آموزشی – فرهنگی – پژوهشی) اساتید در دانشکده علوم پایه و رتبه اول کل دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا در سال ۸۷-۸۶
۱۴.    رتبه اول ارزشیابی (آموزشی – فرهنگی – پژوهشی) اساتید در دانشکده علوم پایه و رتبه سوم کل دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا در سال ۸۸-۸۷
۱۵.    همکاری در طرح پژوهشی خاتمه یافته "تآثیر عوامل فیزیکی با د و دما بر موقعیت سیاسی و فرهنگی منطقه  خلیج فارس"
۱۶.    همکاری در طرح پژوهشی خاتمه یافته " ایجاد بانک اطلاعاتی در مورد کارگاه‌های آموزشی و پژوهشی و  سامان دهی آن "
۱۷.    چاپ مقاله در فصلنامه علمی پژوهشی مطالعات سیاسی و بین المللی تحت عنوان (تاثیر عوامل فیزیکی باد و دما بر ژئوپلیتیک منطقه خلیج فارس)
۱۸.    ارائه مقاله در همایش بین المللی خلیج فارس (بوشهرآذر ماه ۸۸) با عنوان بررسی دمای سطح آب و اثر آن بر روی پارامترهای آب و هوایی در سواحل خلیج فارس به عنوان مثال بوشهر
۱۹.    ارائه مقاله در همایش بین المللی خلیج فارس(بوشهرآذر ماه ۸۸) با عنوان تآثیر عوامل فیزیکی باد و دما بر ژئوپلیتیک و فرهنگ منطقه خلیج فارس
۲۰.    سخنرانی علمی در هفته پژوهش با عنوان" بررسی تغییرات دمای سطح آب در خلیج فارس" سال ۱۳۸۵ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا
۲۱.    سخنرانی علمی در هفته پژوهش با عنوان" بررسی نوسانات امواج سیچ در حوزه‌های آبی بسته" سال ۱۳۸۵ دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا
۲۲.    سخنران علمی در سمینار قارچ‌های سمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهاقان
۲۳.    سخنرانی علمی در سمینار تهاجم خاموش دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا
۲۴.    سخنرانی علمی در سمینار دسیسه هرمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا
۲۵.    سخنرانی علمی در سمینار آسیب‌های اجتماعی ۱ در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا
۲۶.    سخنرانی علمی در سمینار آسیب‌های اجتماعی ۳ در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا
۲۷.    سخنرانی علمی در سمینار آسیب‌های اجتماعی ۴ در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا
۲۸.    سخنرانی علمی در سمینار آسیب‌های اجتماعی  در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهین شهر
۲۹.    ارائه مقاله  در اولین همایش سامانه‌های هوشمند دریایی- آبانماه -۱۳۹۲ با عنوان" بازسازی جریانهای زیرآبی با استفاده ار موجهای صوتی"- دانشگاه صنعتی مالک اشتر اصفهان
۳۰.    چاپ  ۲ مقاله در ماهنامه آموزشی پژوهشی، تخصصی کودک و نوجوان" دردانه"  با موضوعات  آسیب‌های اجتماعی
۳۱.    چاپ  مقاله در ماهنامه آموزشی پژوهشی، تخصصی کودک و نوجوان" دردانه"  با موضوع  برنامه ریزی تحصیلی

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
 • مهمان - حداد

  سلام متشکریم از سایت خوب شما ممنون

 • با سلام و احترام
  سروران ارجمند جناب آقایان سید حسام حسینی ارسنجانی، سهند ابراهیمی،امید فروردین، م اسکندری، آیدین موسوی، محمدامین حسینی،محمد حسین شیرازی و دیگر عزیزانی که ضمن مطالعه مطالب اینجانب ابراز محبت فرمودید و نقطه نظرات ارشادی خود را ارسال نمودید در کمال ادب و احترام از شما سپاسگذاری می نمایم

 • مهمان - محمد حسین شیرازی

  با سلام به آقای دکتر رئیس السادات -این همشهری دانشورمان بدان امید که همگان خصوصاً جوانان عزیز با خرد مندی و معیار های پاک انسانی که خداوند در نهادمان به ودیعه نهاده است -هیچ زمان گرد کردار اهریمنی نرویم .

 • درود
  با تشکر از جناب اقای دکتر خیلی مختصر رو مفید بود
  این موضوع قابلیت برگزاری یه همایش و سخرانی جهت آگاهی خانواده ها جوان ها و دانشجویان در ارسنجان رو داره ایشاا.. با شروع دانشگاه کمک کنیم و یه همایش خوب بذاریم
  بازم ممنون یا علی.

 • مهمان - ایدین موسوی

  با سلام و تشکر از مطالب خواندنی و آموزنده آقای رئیس السادات در مورد آسیبهای اجتماعی و همچنین یادداشت ایشان در رابطه با مردم غزه.به امید موفقیت روز افزون ایشان .شخصا منتظر مطالب و یادداشتهای دیگر ایشان هستم.ای کاش ایشان و ارسنجانیهای مثل ایشان که البته کم نیز نیستند، در ارسنجان خدمت می کردنند.

 • مهمان - م.اسکندری

  با سلام و تشکر خدمت جناب آقای دکتر رئیس السادات به خاطر بررسی آسیبهای اجتماعی.به امید اینکه با همیاری و همکاری و پشتکار جدی ،دست در دست هم معضل اعتیاد در ارسنجان را برطرف کنیم.تا جایی که حتی سیگاری هم در این شهر فرهیخته نباشد

 • بهشت ناب خدا وعده کسانی هست
  که بهر خلق خدا،گام قابلی بنهند.!
  فقط خواندن رزومه ایشان،انرژی و توان بسیاری میطلبد.چه برسد به انجام انها.
  پیروز و پایدار و پر توان باشید.

 • مهمان - سید حسام حسینی ارسنجانی

  باسلام خدمت جناب آقای دکتر رییس السادات وتشکرفراوان ازمحضرایشان که با درایت کامل آسیب های اجتماعی عصر حاضررا بیان فرموده اند .امیدوارم جامعه ای عاری از مشکلات درپیش روی فرزندانمان باشد.خانواده ومدرسه دو محیط اساسی برای آموزش وپیش گیری برای این امر مهم به حساب می آیند .آرزومندم والدین گرامی ومعلمان سخت کوش ما دراین مسیر پرفرازونشیب یارویاور جوانان باشند چراکه بیشتراز همه درمعرض این مشکلات هستند .سپاس

 • با سلام و آرزوی طول عمر
  سپاس از جناب آقای دکتر رئیس السادات بابت مطرح نمودن مسائل روز جامعه و ارائه راهکارهای روشنگرانه و کاربردی جهت حل معضلات مهم و اساسی جوانان و خانواده ها در جامعه امروز .همانطور که ایشان اشاره فرموده اند با آموزش صحیح والدین میتوان گامهای شایسته ای در جهت پیشگیری و اصلاح جوانان و بالطبع آن جامعه برداشت . به امید توفیق روز افزون این عزیز بزرگوار و باآرزوی سربلندی ارسنجان و ارسنجانی
  یا حق