A+ A A-

کتاب اخلاق مصور

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی
تصویری از کتاب اخلاق مصور
تصویری از کتاب اخلاق مصور

صفحاتی که در ذیل مشاهده می کنید، درس هایی است از یک کتاب درسی که در کلاس اول  ابتدایی سالیان متمادی تدریس شده بود و از همان آغاز دبستان، دانش آموزان را با اخلاق مصورآشنا می کردند.مطالب این کتاب، خداشناسی، نظم، درس خواندن خوش رفتاری، پاگیزگی، ادب، دوری از غیبت، احترام به معلم، زیرکی دور از شیطنت، راستگویی وفاش نکردن دروغ کسی، سلام کردن، گوش دادن به نصیحت پدر،پرهیز از پر خوری،دوری از اسراف،کمک به دیگران، سخاوت، مونس وغمخواری دیگران، غیرت وهمت، صبرو بردباری، دوری از کلام زشت، مهربانی و خوش رویی ، دوری از سخن چینی و محسنات راستی و درستی را به ما می آموزد.
نام این کتاب، اخلاق مصور در دوره مقدماتی است که میرزا احمد علی خان مدیر کتاب خانه ومغازه علمیه مظفریه در شهر جمادی الاول سنه ۱۳۳۸ یعنی ۹۷ سال قبل در چهار جلد در تهران به چاپ رسانده است.
این کتاب بیش از پنجاه درس دارد که در هر صفحه یک درس ، همراه با تصویر آمده است تا دانش آموزان بیشتر لذت ببرند.

 

 

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

  • مهمان - زهرا

    بسیارخوب و عالی. آفرین به قدما
    ای کتاش این کتابها احیا میشد ای کاش

  • تصاویر گویای سادگی و جذابیت کتاب ها با آن امکانات در زمان خودش و برای متعلمان بوده است. موضوعات، همچون کتاب های ناب فارسی چون گلستان سعدی که در باب های اخلاق و تربیت و جوانی و ادب و آداب صحبت است تنظیم شده است که در نوع خوب برای کلاس اول جالب و شنیدنی بوده است.سادگی در داستان ها و متن کتاب موج میزند. ای کاش اینگونه کتاب ها نه برای تدریس که برای نگاهداری در کتابخانه ها تجدید چاپ گردد. و ای کاش که جای اینهمه کتاب های درسی بدقواره و نا آشنا کمی از این داستان ها و تمثیل ها تدریس میشد. بهر حال همه چیز نشانگر این است که این کتاب های دوست داشتنی کار خود را کرده است و نه دکتر و نه مهندس تحویل داده اند، بلکه شعور و صفا و سادگی و صداقت را میآموختند. آدم از دیدن این خاطرات قدیمی و خاک خورده حظ میکند. با تشکر