A+ A A-

خلاصه ای از زندگینامه حسین نعمتی (علوی)

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی
حسین نعمتی (علوی)
حسین نعمتی (علوی)

در شناسنامه اش تاریخ تولدش را ۱۷/ ۵/ ۱۳۳۴ نوشته اند. پدرش رضا و مادرش مریم نام داشتند. چهل روزه بود که پدرش را از دست داد و زیر بال و پر مادری مهربان و زحمت کش، دختر کربلایی محمدتقی، بزرگ شد.
تا کلاس نهم را با رتبه های بالا در ارسنجان گذراند و تابستان ها برای کار در نانوایی به شیراز می رفت. دوران تحصیلی تا دیپلم را نیز در دبیرستان نمازی شیراز گذراند. همواره علاوه بر مدرسه، در مسابقه های استانی و رادیو و تلویزیون مقام های بالایی به دست می آورد.

بعد از سربازی، در سال ۵۴ در کنکور سراسری شرکت کرد و در اولویت اوّل، رشته ی ریاضیات محض دانشکده ی عالی ریاضیات کرج (تربیت معلم کنونی) پذیرفته شد که در آن جا نیز عمدتاً رتبه ی اوّل را به دست می آورد و پس از دو سال و نه ماه (۶ ترم) مقطع کارشناسی را به پایان رساند. به دلیل نبود کارشناسی ارشد در ایران، بورس اعزام به خارج به او تعلق گرفت، امّا به خاطر انقلاب اسلامی ۵۷ و قطع رابطه ی ایران با غرب، بورسیه ها قطع شد.
با پیش نهاد برخی از دوستان به آموزش و پرورش ارسنجان پیوست و در سال ۵۹ با همکار فرهنگی خود، خدیجه نعمتی، ازدواج کرد و حاصل آن، سه پسر و یک دختر است: پسرها به ترتیب کمیل(کارشناس ارشد فیزیک هسته ای و پاسدار)، رضا (مهندس برق قدرت و ناظر ایمنی اداره برق) و مرتضی (دانشجوی دکتری علوم اقتصادی و مدرس دانشگاه) هستند. دخترش نیز کارشناس شیمی است و هر چهار نفر ازدواج کرده اند.
در سال ۷۱ در مقطع کارشناسی ارشد ریاضی محض دانشگاه شیراز پذیرفته شد و در سال ۷۵ آن را با موفقیت به پایان رساند و از همان زمان تاکنون مشغول تدریس در دانشگاه های آزاد اسلامی ارسنجان، علمی – کاربردی سعادت شهر، علی آباد و ... می باشد.
از کسانی است که هم در زمینه ی علمی و هم در زمینه ی اجتماعی، خوب درخشیده است:  صاحب امتیاز مجله ی «پیام ارسنجان» بود که از سال ۸۴ فعالیت خود را شروع کرد و پس از ۸ سال، آن را در شماره ۳۴، به دلیل مشکلات مالی، سنگ اندازی ها و عدم همکاری برخی مسئولین، در اسفند ۱۳۹۲، به پایان رساند.
پس از گذشت سی سال خدمت مقدس در امر تعلیم و تربیت، در سال ۱۳۸۶ از آموزش و پرورش بازنشسته شد. دو سال بعد در سال ۸۸ کتاب «ریاضی عمومی» را با همکاری پسر بزرگش «کمیل» به چاپ رساند. ارائه ی مقالات و سخنرانی ها در مجامع علمی، بخشی دیگر از فعالیت های ایشان است. تهیه ی جزوه های آموزشی و پرسش های چهارگزینه ای برای دانش آموزان ارسنجان از دیگر خدمات ایشان است که همین تلاش ها و تشکیل کلاس های افتخاری کنکور همراه با تلاش مجموعه مدیریتی و دبیران دبیرستان شهید مطهری باعث شد که در دو سال پی در پی ۱۰۰% دانش آموزان این دبیرستان پس از اتمام سال چهارم به دانشگاه راه یابند.
همکاری برای راه اندازی یا ساخت نهادهای انقلابی مانند سپاه پاسداران، بنیاد شهید، صندوق قرض الحسنه ی صاحب الزمان، شرکت تعاونی فرهنگیان، نهادهای فرهنگی هم چون هنرستان، دانش سرای تربیت معلم امام سجاد (ع)، مؤسسه ی علمی علوی، مدرسه ی شهید جوکار، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، دانشگاه آزاد، دانشگاه پیام نور و مرکز بهداشتی سینا نیز از فعالیت های اجتماعی – علمی ایشان است. فعالیت در سال  های انقلاب و حضور در تسخیر لانه ی جاسوسی و سخنرانی در مجالس انقلابی، بخش دیگری از این کارهاست. از آنجا که در جریان شکل گیری انقلاب اسلامی، در سخنرانی ها، راهپیمایی ها و جلسات مذهبی تأکید زیادی بر نحوه حکومت حضرت علی (ع) داشت و کتب سیری در نهج البلاغه و عدل علی (ع) شهید مطهری و تشیع علوی دکتر شریعتی را در مسجد جامع تدریس می کرد به «علوی» مشهور شد. حسین علوی در دوران دفاع مقدس در جبهه های جنوب و غرب حضور یافت و تنها شهروندی است که از آغاز تشکیل شورای شهر تا سال ۱۳۹۲ (به مدت ۱۴ سال) بدون هیچ گونه چشم داشت و حقوق و مزایایی به صورت افتخاری در این نهاد حضور داشت، عضو افتخاری شورای شهرستان نیز بود و در این دو جا برای زادگاه خود گام هایی برداشت. علی رغم درخواست های متعدد همشهریان مبنی بر نام نویسی در انتخابات شورای شهر سال ۹۲، تصمیم گرفت که عرصه را ترک کند تا فرصت برای دیگر همشهریانی که قصد خدمت به مردم سرزمینشان را دارند (!) نیز فراهم گردد. ایشان هم اکنون در حال احداث یک مسجد واقع در خیابان فرهنگ، مزیّن با نام حضرت ابوالفضل العباس می باشد و بیشتر وقت خود را در آن مکان سپری می کند.

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
 • جناب آقای نعمتی همیشه با علاقه در فعالیت های اجتماعی شهر ارسنجان حضور یافته اند. خدانگهدارشان باشد

 • باسلام و احترام برخود می بالم که در مدت کوتاهی که در ارسنجان هستم.افتخار آشنایی با اساتید محترم،اندیشمند و بزرگواری چون استاد اکبر اسکندری، استاد عبدالعلی هاشمی و استاد حسین نعمتی و . . . را داشتم ولی صد افسوس که مسولین و مردم قدر این گوهرهای گرانبها را نمی دانند.امیدوارم تا زمانی که زنده هستم بتوانم از محضر تمامی بزرگواران کسب فیض نمایم.

 • مهمان - سید محمد جعفر ناظم السادات

  دوران دانشجویی در دانشکده کشورزی دانشگاه تهران در کرج فرصت بسیار خوبی بود تا با جناب آقای نعمتی که در آن دوران دانشجوی رشته ریاضی بودند آشنا گردم. افسوس که بسیاری از خاطات را فراموش کرده ام اما آنچه به یاد دارم دیدارهای فراوانی بود که با ایشان داشتم. ایشان به خوابگاه ما می آمدندو بنده هم چندین بار به منزل ایشان می رفتم. در آن دوران دانشجویان بیشتر در اندیشه های مبارزه با رژیم بودند و کتابهای شهید دکتر شریعتی در دست دانشجویان دست به دست می گشت. جناب آقای نعمتی از همان دوران در اندیشه های دینی و مبارزاتی بودند. جدا سازی تشیع علوی از تشیع صفوی که از سوی دکتر شریعتی مطرح شد شیفتگی فراوانی را در دانشجویان فراهم نمود. جناب نعمتی نیز از کسانی بود که بر شیعه بودن علوی اصرار می ورزید تا آنکه بنام حسین علوی مشهور گشت. در شیعه علوی تاکید بر محتوی و در شیعه صفوی اصرار بر ظاهر و فراموش کردن محتوی و باطن است.
  در دوران دانش آموختگی و همکاری با آموزش و پرورش ارسنجان خدمات بسیار ارزشمندی را در پرورش دانش آموزان شهرستان داشتند. بسیاری از دانش آموختگان کنونی که سر منشائ خدمات بزرگی در کشور و استان فارس و شهرستان ارسنجان هستند روزگاری افتخار شاگردی استاد نعمتی را داشتند. افسوس که فصلنامه پیام ارسنجان که استاد نعمتی زحمات فراوان و طاقت فرسایی برای انتشار آن متحمل شد دیگر منتشر نمی شود. امید است که مردم و دانش آموختگان ارسنجان زحمات جناب نعمتی در عرصه های گوناگون فرهنگی را فراموش نکنند. بنده به نوبه خود نمی دانم چگونه می توان گوشه ای از این کوشش و مجاهدت ایشان را قدردانی نمود. خدا یار و یاورشان باشد.

 • با سلام و تشکر از سنت حسنه بزرگداشت چهره های برجسته اینجانب سال ها با ایشان آشنایی داشته و از نزدیک شاهد فعالیت های فرهنگی ایشان و همسر شان بودم در سال 1360 و 1361 که در دبیرستان های ارسنجان مشغول انجام وظیفه بودم از نزدیک شاهد تلاش های فرهنگی ایشان در مسجد جامع و کتابخانه فعال آن بودم در جلسات متعددی که در برخی منازل ، از جمله منزل ایشان حضور داشتم مشاهده می کردم که با تمام وجود به فرهنگ اسلام و ارزشهای معنوی و اخلاقی عشق می ورزد.

 • به اعتقاداینجانب جناب آقای نعمتی(علوی) از جمله افراد خدوم ودرعین حال بدون ادعایی هستند که با عشق وعلاقه در جهت پیشرفت شهروشهرستان خدمات مفید وقابل توجهی داشته اند.ایشان را از سالهای 57-58می شناسم آنچه بیشتر از هرچیز می تواند از شاخصه های این بزرگوار باشد این است که برخلاف خیلی از افراد مدعی، باوجود داشتن تخصص ریاضی، در موضوعات دینی ومذهبی وفرهنگی نیز علاقه مندی ها وقابلیت های خوبی را از خود نشان داده اند.هروقت وهرجاکه صحبت از به وجود آوردن اعتقادات دینی واخلاقی در جوانان ونیز اهمیت دادن به نماز و عبادات خالصانه وجمعه وجماعات وپرهیز از دروغ ومنکرات می شودبی اختیار یادم به ایشان وجناب حاج ابوالقاسم آثاری که ایشان هم از بزرگواران ارسنجان هستند می افتد چون ایشان هرچند دببر ،مدرس واستاد ریاضی بوده و هستند ولی به امور مذهبی ودینی اهتمام ویژه ای از خود نشان داده ومی دهند.البته این بدین معنی نیست که خدای نکرده دیگر عزیزان ریاضی دان ومدرس ومعلم شهرستان اینگونه نیستند.از خداوند منان برای همه خدمتگزاران به علم واخلاق اسلامی آرزوی توفیق می نمایم .
  واما خطاب به مسولین فرهنگی شهرستان:جادارد به نحو شایسته ای از خدمات چندین ساله جناب آقای حاج نعمتی به جهت راه اندازی فصلنامه پیام ارسنجان تقدیر وتشکر به عمل آید.یادم هست که در اوایل راه اندازی این فصلنامه وپس از راه اندازی آن ،این بزرگوار چه زحمت ها یی را متحمل می شدند.شاید بعضی ها عقیده داشته باشند که "پیام ارسنجان "جناحی بود .اغتقاد بنده این است که بااین حال نیز جایش در شهرستان واستان وحتی کشور خالی است زیرا به هرترتیب پیام ارسنجان بود .
  خوشبختانه سایت ارزشمند "انجمن دانش آموختگان ارسنجان "ونیز سایت خبری تحلیلی "ارسن نیوز "هم کارهای فاخری را در این مدت کوتاه به منصه ظهور رسانده اند که جای تشکر دارد.ولی باکمال تاسف احتمال می رود که فقط خاص دنیای مجازی بوده ودردسترس عموم قرار نگیرند و افرادی خاص مخاطب آن باشند.که امیدوارم برای این مشکل هم چاره ای اندیشیده شود.
  غزلی عارفانه از حافظ گرانمایه تقدیم همه خوانندگان:
  سال‌ها دل طلب جام جم از ما می‌کرد
  وآن چه خود داشت ز بیگانه تمنا می‌کرد
  گوهری کز صدف کُوْن و مکان بیرون است
  طلب از گمشدگانِ لبِ دریا می‌کرد
  مشکل خویش برِ پیرِ مُغان بردم دوش
  کو به تاییدِ نظر حلّ معما می‌کرد
  دیدمش خرم و خندان، قدحِ باده به دست
  و‌اندر آن آینه صد گونه تماشا می‌کرد
  گفتم: «این جام جهان‌بین به تو کِی داد حکیم؟»
  گفت: «آن روز که این گنبد مینا می‌کرد»
  بی‌دلی، در همه احوال، خدا با او بود
  او نمی‌دیدش و از دور "خدایا" می‌کرد
  این همه شعبده خویش که می‌کرد اینجا
  سامری پیش عصا و ید بیضا می‌کرد
  گفت: «آن یار، کز او گشت سر دار بلند،
  جرمش این بود که اسرار هویدا می‌کرد»
  فیض روح القدس ار باز مدد فرماید
  دیگران هم بکنند آن چه مسیحا می‌کرد
  گفتمش «سلسله‌ی زلف بتان از پی چیست؟»
  گفت: «حافظ گله‌ای از دل شیدا می‌کرد!»

 • با تشکر
  با ایشان از دوران نوجوانی (دهه چهل شمسی) آشنا هستم، در درس و اخلاق و هوش سرآمد بود و ما که کوچکتر بودیم و می دانستیم که زمان را(بدون اینکه ساعت داشته باشد) به دقت اعلام می کند، گاهی می پرسیدیم ساعت چند است و با دریافت پاسخ، به ساعتی که داشتیم مراجعه می کردیم و به وجد می آمدیم.
  در دوران دنشجوئی (مقطع لیسانس) در کرج، به اتفاق آقای ناظم السادات(سید محمد)، به سراغش می رفتیم و بعدها همواره در جریان خدمات و کوشش های او و همسر فداکارش، در جهت اعتلای فرهنگ زادگاهمان بوده ایم.
  انتظار می رود سنت حسنه گرامیداشت چهره های ماندگار، که در سطح کشور جریان دارد، به منطقه ما هم برسد و روزی شاهد پاسداشت خدمات مخلصانه و بی ریای وی باشیم.

 • مهمان - الله یار خادمیان

  در پاسخ به: سید محمد حسین(محمود)حسینی

  باسلام سپاس
  جناب اقای نعمتی برادر ارجمندم (علوی)را ازسال1356 از کلاسهایی که در مسجد جامع بر گزار می کرد بنام شیعه ی علوی و شیعه ی صفوی که بنده هم در ان کلاسهاشرکت می کردم شناختم ایشان انسانی شایسته و وارسته بدون حب و بغض نفسانی وتلاشگر در همه امور خیر معنوی و مذهبی ملی و فر هنگی و ...
  که بهر طریق میتوانست و یا میتواندباعث رشد و تعالی این شهر یا شهرستان شود موثر و مفید بوده که اکثر قریب به اتفاق مردم شهر و بعضا مسولین محترم به این
  گفته اذ عان دارند انگونه که حتی رقبای انتخاباتی ایشان به اخلاص و بی پرایگی این مرد ارزشی صحه می گذارند بنده به عنوان کوچکی از این اجتماع بزرگ شایستگی و نوع دوستی دینداری و تعهد ایشان را می ستایم واز خداوند می خواهم که ایشان را در همه امور خیر حفظ و یاری فر ماید خداوند بحق محمد و ال محمد برادری دوستی دیگری اندیشی و محبت و هم یاری را تا همیشه بر کشور ما مخصو صان این شهرستان پاسدار باشد آ مین یا رب العالمین در پایان از اهالی سایت مخصوصا مسولین این سایت ارزشی سپاسگزارم
  دیگر نسبت
  به یک دیگر را