A+ A A-

دوشنبه های ادبیات: زندگینامه و بیوگرافی نویسنده و مولف سید ابو القاسم هاشمی (محمد)

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

به مناسبت پاسداشت و سالگرد رحلت اندیشمند و نویسنده عالی مقدار حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالقاسم (محمد) هاشمی ارسنجانی (اعلی ا... مقامه الشریف)

مدح دوست:
دوران کودکی خویش را در دامان مادری مهربان از قبیله ای بزرگ و پدری واعظ، عالم و عارف از اقالیم سترگ گذراند گویی از جنس خاکی نبود و به عالم روحانی تعلق داشت هماره کلک شیرین سلک خویش را در راه دین و شریعت به جولان وا می داشت و حظی خاص نسبت به ائمه اطهار علیهم السلام داشت. نگارین آیات و احادیث را می نگاشت، از بنان در افشانش هنرها می بارید و پیوسته با خامه ی توانای خویش نقشی از جان می زد. ساده بود و بی پیرایه، اما مناعت طبع داشت، یکی از مناظمان سخن سرایی بود و از زمره ی صلحا و اندیشمندان. نامش ابوالقاسم و کنیه اش (محمد) بود و پیرو جد خویش پیامبر (ص) و از قبیله ی هاشمی، شجره ی سرسبز وجودش در عرصه ی ایمان و خلوص قد بر می داشت و کلک خون پالایش نقشی از دین می نگاشت. از هیچ پیشامدی زیاد به شکوه و شکایت نمی نشست و از هر حادثه و رخداد نیکی هم آن سان به شعف و وجد  نمی آمد، که خوب می دانست این سرای خاکی مقام وی نیست. مرغ روحش در آذماه سال ۱۳۸۷ در روز عید قربان به سرای باقی شتافت. می گفت دلبستگی به این سرای سپنج موجب اندوه و غم انسان است، وی هوش و فراست عجیبی داشت، با یک نظر مطلبی را در جان و مخیله ی خویش جای می داد، عاشق مطالعه بود و دوستدار مناظره.
خراب آباد دلش مسکن و مامن دلهای عاشق و خراب بود و بزم عارفانه اش مقامگاه و اصلان و ساکنان طریق الی ا... بر پیکر ایشان حضرت آیت ا... العظمی شبیری زنجانی نماز گزارند و بیش از پانصد تن از علما طراز اول قم و بعضی مراجع عظام در تدفین، تشییع و تکریم ایشان عنایت خاصی مبذول داشتند، اجرشان با حضرت باری تعالی. آن زنده یاد در جوار مسجد مقدس جمکران آرمیده اند.
بحمد ا... از ایشان آثار متعددی به جا مانده است که عنوان برخی از آنها را می نگاریم که از نظر کیفیت و کمیت در موطن ایشان کم نظیر است. آن عالم فرهیخته در زمینه های گوناگون مرجع عام و خاص بوده اند که همگان از رهنمودهای ایشان بهره ها برده اند. اکنون که نمی توان از ان وجود ارزشمند فیض برد امید است تالیفاتشان را پاس داریم تا آیندگان نیز از این ارث گران سنگ بهره ببرند.
عنوان تالیفات: ۱- دیوان شعر ۲- قرآن ناطق (زندگینامه حضرت علی «ع») ۳- علوم الغریبه (اسرار عالم متافیزیک) ۴- اشعار قدسی ۵- ادب و طاعت، سعی و تمرین ۶- انفاس سحرخیزان (حکایات و روایات) ۷- زندگی نامه حضرت محمد (ص) ۸- یاد یاران (زندگی نامه برخی اصحاب ائمه) ۹- آیین سلامتی (رژیم غذایی) ۱۰- لطیفه های پیر خرابات ۱۱- کوچه باغ های ارسنجان (شکوفه های ادب فارسی و گزیده ابیات شاعران) ۱۲- گنجینه ارسنجانی (حکایات و روایات) ۱۳- اثر دارویی میوه جات و سبزیجات ۱۴- بیماری ها، احتیاجات روزمره بانوان ۱۵- صبح امید ۱۶- کلید گنج سعادت ۱۷-  هاتف غیب (۱ و ۲) ۱۸- کوثر و پیر پیمانه ۱۹- گنج سلامت ۲۰- خم و ساقی ۲۱- علاج ۲۲- کلیات تعبیر خواب ۲۳- فالنامه ۲۴- حدیقه المتقین. یادش گرامی باد.
به نقل از روزنامه خبر جنوب- ۱۵ بهمن ماه ۱۳۸۸

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

  • مهمان - عبدالنبی اسکندری

    بزرگا مردا که این سید وارسته بود روحش شاد و یادش گرامی.