A+ A A-

گفتگو با استاد حمیدرضا ابراهیمی

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی
استاد حمیدرضا ابراهیمی
استاد حمیدرضا ابراهیمی

- لطفا خودتان را معرفی کنید.
این‌جانب حمیدرضا ابراهیمی مربی انجمن خوش‌نویسان شیراز هستم.

- چگونه شد که به هنر خوش‌نویسی روی آوردید؟
بنده عمویی به نام نصرالله ابراهیمی داشتم که از مشاهیر شهرستان ارسنجان هستند و خطوط نستعلیق و نسخ را خیلی خوب می‌نوشتند. من با دیدن آثار ایشان به خوش‌نویسی علاقه‌مند شدم و ابتدا این هنر را نزد ایشان آغاز کردم ولی عمویم به دلیل کهولت سن دیگر قادر به نوشتن و تدریس نبودند و به من پیشنهاد شرکت در کلاس‌های انجمن خوش‌نویسان را دادند. البته یکی از دبیران ما در مدرسهٔ راهنمایی (آقای کلانتر) نیز یکی از مشوّقین بنده به شرکت در کلاس‌های انجمن خوش‌نویسان شیراز بودند.

- شنیده‌ایم که فرزند شما تیزهوش است در مورد فرزندتان بگویید.
البته این نظر لطف شماست ولی پسر من «آریا» از نظر درسی بسیار موّفق هست و با وجود این که حدود چهارده سال بیشتر ندارد در کلاس­‌های زبان انگلیسی مؤسسهٔ نوید در سطح R&R1 درس می­‌خواند و در آزمون­‌های قلم­چی و جامع در مدرسه نیز همواره موفق بوده است.

- آیا شما به صورت حرفه‌ای خوش‌نویسی می‌کنید؟ حرفه‌ای بودن در هنر چگونه است؟
بله، من شغلی به جز آموزش خوش‌نویسی ندارم و تمام وقت من در کلاس‌های انجمن خوش‌نویسان شیراز و نگارخانه‌هایی که در آن‌ها نیز به تدریس خوش‌نویسی فارسی و لاتین مشغول هستم می‌گذرد.
به طور کلّی حرفه‌ای بودن در هنر به دلیل علاقه‌مندی هنرمند به کار و هنر خود و حتی فضایی که در آن مشغول تدریس یا خلق آثار هنری است بزرگترین لذت و تفریح خواهد بود؛ ولی متأسفانه به دلیل ندانستن قدر آثار هنری در کشور و یا بهتر است بگویم در دنیا، هنرمندان به جز عدهٔ معدودی، از درآمد چندانی برخوردار نیستند. به قول حافظ:

هنر نمی‌خرد ایام و غیر از اینم نیست         کجا روم به تجارت بدین کساد متاع

- چه قدر در روز تمرین دارید؟
تمام تمرینات من در کلاس‌ها می‌باشد و تقریباً بعد از مراجعت به منزل تمرینی ندارم، البته می‌توانم بگویم که اگر مربی خوش‌نویسی سرمشق‌هایی که برای هنرجویان خود می‌نویسد را با تمام دقت و توانایی خود اجرا کند می‌تواند بهترین تمرین و عامل پیشرفت وی باشد. البته من در صورت داشتن نمایشگاه‌های جمعی که سالانه یک یا دو بار توسط انجمن خوش‌نویسان شیراز برگزار می‌گردد روزهای تعطیل و یا ساعاتی از روزهای هفته مشغول آماده کردن تابلوها و نوشتن آثار جدید هستم.

- نمایشگاه­‌هایی که تاکنون برگزارنموده­‌اید.
تا به حال دو نمایشگاه انفرادی داشته­‌ام که یکی از آن‌ها با عنوان «اوّلین نمایشگاه خطّ لاتین در ایران» بود. این نمایشگاه را در نگارخانه­ٔ وصال شیراز و نگارخانه­ٔ فرهنگ­‌سرای ارسباران تهران در سال ۷۹ برگزار کردم. بعد از آن مدتی در نگارخانهٔ ارژنگ در تهران خطّ لاتین تدریس می‌کردم، که هم­زمان با این کلاس­‌ها، سال ۸۲ نمایشگاهی نیز در همان نگارخانه داشتم.

- کتاب‌هایی که تالیف نموده‌اید.
تا به حال دو کتاب در زمینهٔ آموزش خطّ لاتین چاپ کرده‌ام که اوّلین کتاب فقط به زبان فارسی با عنوان «آموزش خطّ لاتین به شیوهٔ کاپرپلیت» بود و پس از چند سال همان کتاب توسّط یکی از هنرجویانم، سرکار خانم لیلا ایزدخواه، به زبان انگلیسی برگردانده شد و نهایتاً توسط یکی از دوستان کانادایی من که از طریق اینترنت با هم آشنا شده بودیم به زبان انگلیسی ترجمه شد. البته دوست بسیار عزیزم جناب آقای علی ابراهیمی که اصالتاً اهل ارسنجان هستند در ترجمهٔ نهایی این کتاب زحمات بسیاری کشیدند.

- چه دوره‌های آموزشی در در داخل و خارج از کشور برگزار نموده‌اید.
من از سال ۱۳۷۰ تاکنون مشغول آموزش خط نستعلیق در انجمن خوش‌نویسان شیراز بوده‌ام که تاکنون بیش از شصت هنرجو از کلاس‌های من موفق به اخذ مدرک ممتاز و نزدیک به ده هنرجو موفق به دریافت گواهینامهٔ فوق ممتاز شده‌اند.
از سال ۱۳۷۶ تا کنون در نگارخانه‌های شیراز خطّ لاتین را در هر دو رشتهٔ کاپرپلیت و گوتیک آموزش داده‌ام و تعدادی از هنرجویان من موفق به اخذ گواهینامهٔ خطّ لاتین از انجمن خوش‌نویسان انگلستان (Calligraphy & Lettering Art Society) شده‌اند.
در ماه مارس ۲۰۱۴ توسّط دوستی آلمانی که با دیدن کلیپ‌های خوش‌نویسی من در اینترنت علاقه‌مند به برگزاری آموزش خط کاپرپلیت و گوتیک در آلمان شده بود به این کشور دعوت شدم و حدود پانزده هنرجوی آلمانی داشتم. البته دو نفر دیگر در میان هنرجویانم بودند که یکی از مالزی و دیگری ایرانی مقیم بلژیک بود و فقط به منظور یادگیری خطّ کاپرپلیت به آلمان آمده بودند.

- در یک روزنامهٔ آلمانی مطلبی در مورد شما و دوره‌ای که برگزار کرده بودید چاپ شد، لطفا در این مورد نیز برای ما بگویید.
روز اوّل کلاس‌های من در آلمان گزارش‌گری از روزنامهٔ Main Echo که در ایالت باواریا به چاپ می‌رسد جهت تهیهٔ گزارش از کلاس‌ها با من مصاحبه‌ای مفصل داشت که در همان روزنامه چاپ شد.

- عواملی که در موفقیت شما نقش داشته‌اند را بگویید.
البته من در مقایسه با بعضی از همکارانم از موفقیت چندانی برخوردار نبوده‌ام ولی اگر موفقیتی هم در کارهای هنری من به نظر می‌رسد، نتیجهٔ علاقه و جدّیت در کارم بوده و به نظر من موفقیت در هر امری با استعداد، علاقه و پشتکار حاصل می‌شود.

 

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
 • مهمان - نظرخادم الحسيني

  استادگرانقدرجناب ابراهيمي سلام.اميدكه سالم وپايدارباشيدتاافرادجامعه وهنردوستان عزيزبيشترازپيش از وجودارزشي وسراسرآميخته باهنرومعرفت شمابهره مندومستفيض گردند.وجودشمامايه ي فخرارسنجان وارسنجاني هاست.

 • مهمان - اللهیار خادمیان (صادق)

  جناب ابراهیمی بزرگوار جاودانه باشی تا همیشه هنرت بر صفحه ی تا ریخ جاودانه و جوهر قلمت روز به روز تازه تر باد

 • هنر برتر از گوهر آمد پدید..
  شهرت استاد ابراهیمی را زیاد شنیده بودم، بخصوص در زمینه خط کاپرپلیت، ولی هیچوقت فکر نمی کردم ایشان ارسنجانی باشند. این مصاحبه بسیار ارزشمند است و وجود استاد باعث افتخار است.

 • درود بر شما و خانواده و عموی محترمتان.
  بنظر می رسد ارسنجانی ها بیش از همه، با هنر خوشنویسی و کتابت، مآنوس و معروف باشند، متون جذاب و آموزنده ادب فارسی، عربی، لاتین و...آنگاه ارزش واقعی خود را بهتر می نمایانند که با هنر خوشنویسی درآمیزد.
  در گذشته معلمین و اساتید، بیش از اکنون، به خوشنویسی و تمرین خط توجه داشتند و از کلاس اول ابتدائی می شد استعدادها را شناسائی و هدایت نمود، لذا اکثر افراد با سواد به نوعی از این هنر بهره ای داشتند.
  آرزو می کنم یک بار دیگر شاهد شکوفائی و پرورش استعدادهای عزیزان همشهری و هموطن، در زمینه خط باشیم و نظام های آموزشی رسمی، بیشتر، به این مهم بپردازند، از نظر من بین خط و شخصیت، رابطه مستقیم و معناداری وجود دارد.