A+ A A-

انواع گوشت از دیدگاه طب ایرانی

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

 از دیدگاه دانشمندان طب ایرانی ،مواد غذایی علاوه بر تامین انرژی لازم برای بدن اثرات مهمی بر بدن و روان افراد دارند. پس عدم توجه به تغذیه می تواند عوارض مختلفی در پی داشته باشد.
 خداوند متعال در قرآن کریم سوره عبس، آیه ۲۴ می فرماید: "فلینظر الانسان الی طعامه": لازم است که انسان به غذای خود با دیده تحقیق بنگرد.
از میان مواد غذایی مختلف امروزه پروتئین یکی از مهمترین موادی است که در تغذیه انسان نقش اساسی دارد.از مهمترین منابع پروتئینی برای بدن انواع گوشتها می باشند.البته گوشتها علاوه بر پروتئین ، حاوی مقادیری از املاح و ویتامینها که مورد نیاز بدن است می باشند. در تغذیه طب ایرانی نیز گوشت از مهمترین موادی است که در حفظ سلامتی انسان نقش دارد.نکته مهم این است که چه نوع گوشتی برای چه افرادی مفیدتر است.
از دیدگاه طب ایرانی مزاج تمامی گوشت‌‌ها گرم است اما درجه گرمی و همینطور میزان تری و خشکی در گوشت ها متفاوت است. اختلاف مزاجی گوشتها بر حسب نوع حیوان،چاقی و لاغری،نر و ماده بودن، زیادی و کمی حرکت ، پیری و جوانی حیوان، اختلاف رنگ حیوانات و دریائی و خشکی بودن آنها ایجاد می شود.

گوشت گوسفند
گوشت گوسفند از بهترین گوشتها برای مزاج انسان است.گوشت آن غذاییت زیادی دارد و سریع الهضم است مخصوصا اگرگوسفند نری باشد که سن زیر یکسال داشته باشد. این گوشت برای بیماران دچار بیماریهای سرد و خشک (سوداوی) مفید است به خاطر دارا بودن گرمی و تری . افزاینده منی و محرک قوای جنسی است. افرادی که مبتلا به مشکلات گوارشی بوده و قادر به هضم کامل گوشت نیستند و بعد از خوردن آن دچار سنگینی و مشکلات گوارشی می شوند بهتر است جرم گوشت را استفاده نکنند و از آب آن استفاده کنند. افرادی که در دوره نقاهت یا بیماری های سخت به سر می برند نیز از آب گوشت بیشتر بهره می برند. گوشت بره و بزغاله نسبت به گوشت گوسفند و بز بسیار بهتر، قابل هضم‌تراست. افرادی که فعالیت بدنی زیادی ندارند و یا هضم ضعیفی دارند گوشت‌‌های بره و بزغاله بسیار مفید است.از نظر طب ایرانی قسمت بالای بدن شامل سردست و گردن بهتر از قسمت‌‌های پایین بدن شامل ران می‌‌باشد.

 

گوشت گاو
گوشت گاو مزاج گرم و خشک دارد ولی به دلیل دیرهضمی و غلیظ بودن، تولید خون غلیظ سوداوی و بیماری سوداوی مانند سرطان و ورم طحال و واریس و (بیماری های پوستی) و وسواس می کند. زیاد خوردن آن مضر بیماری های مفصلی و درد سیاتیک بوده و بند آورنده خون حیض می باشد.
 البته در کشورهای غربی گوشت گاو گوشت غالب است! چون علاوه بر تفاوت شرایط آب و هوایی، خوردن مشروبات الکلی در آن کشورها باعث کاهش غلظت گوشت گاو می شود. در کشورهایی که از مشروبات الکلی استفاده نمی کنند تنها افرادی مجاز به خوردن گوشت گاو هستند که فعالیت جسمانی بسیار شدید و قوت هضم بالا داشته باشند.
افرادی که مشکلات معدی دارند و یا بیماریهای سرد و خشک سوداوی دارند و مجبور به مصرف گوشت گاو هستند باید آن را بسیار خوب پخته و با کاشم و سداب و سیر و یا سرکه و عسل و شیرینیها به جز خرما آن را مصرف نمایند.

 

گوشت مرغ
گوشت مرغ در مقایسه با گوشت گاو، چربی اشباع کمتری دارد.بهترین طیور انهایی هستند که در چراگاه بزرگ شوند و بدترین نوع ان است که به صورت مصنوعی تغذیه گردد.بهترین مرغ،مرغ جوان محلی است.

 

گوشت ماهی
مزاج آن سرد و تر است. ماهی دریا و آب شور، سردی و تری کمتری دارد نسبت به ماهی های پرورشی. بهترین روش مصرف ماهی کباب کردن بر آتش است که برای معده سبک‌تر از بریان کردن در روغن می‌باشد.ماهی در افراد با مزاج سرد و تر مضر می باشد. آشامیدن آب بعد از آن بسیار زیان‌آور است. مصرف ماهی همراه با شیر و تخم‌مرغ و یا گوشت سایر حیوانات نیز بسیار مضر است . بعد از خوردن ماهی و غذاهای سرد، حمام ممنوع است.

 

گوشت شتر
طبع این گوشت گرم و خشک است. مصرف گوشت شتر مقوی باه (نیروی جنسی) و اعضا ی بدن و جهت دردهای مشابه با درد سیاتیک و دردهای ناحیه لگن و سوزش ادراری نافع است ولی مصرف آن به عنوان غذا مناسب نیست زیرا گوشت آن غلیظ و سنگین و ایجاد کننده مواد ناصالح و تولیدکننده خون سوداوی است. برای اصلاح کردن عوارض گوشت شتر باید با نمک و شوید و روغن زیتون کاملا جوشانیده و پخته شود و فلفل و زیره سبز و زیره کرمانی به آن اضافه گردد.

 

گوشت شتر مرغ
مزاج گرم و خشکی دارد. بادهای دستگاه گوارش و سایر نقاط بدن را از بین می برد. در برخی انواع فلج، بی حسی ها و بیماری های اعصاب ناشی از غلبه سردی و تری مفید است. در دردهای مفصلی مثل سیاتیک، درد کمر و ساق پا و بیماریهای رحمی که ناشی از سردی باشد مفید است. همچنین روغن آن از بین برنده سردی اعضا و مفاصل و کاهنده درد و ورم آنها است.


گوشت کبک
مزاج آن گرم و خشک در حد متوسط است. از لطیفترین گوشتها بوده و هضم خوب و سریع دارد قدرت تغذیه ای آن زیاد بوده و خون سالمی تولید می کند. برای افرادی که در دوره نقاهت بیماریها هستند بسیار مفید است. در افراد گرم مزاج و هوای گرم و شهرهای گرمسیر چندان مناسب نیست.


نکته مهم اینکه از دیدگاه حکمای طب ایرانی هر فردی مزاج خاصی دارد که باید به خوبی آن رابشناسد تا بتواند تدابیر غذایی و تدابیر و قوانین حفظ سلامتی خود را بکار بندد.

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

 • گوشت حتی به صورت خام و زنده هم برای انسان بسیار مضر است. بنده در مورد گوشت ماهی هم شک دارم. مثلا اسکیموها در اثر یخبندانهای پی در پی و عدم دسترسی به گیاهان قابل خوردن، به گوشت خام عادت کردهاند و چون آن را به صورت خام میخورند که آنزیمها و مواد دیگر آن در اثر پختن از بین نرفته، تقریباً سالم هستند ولی متأسفانه باز هم از مضرات گوشت و مواد سمی موجود در آن در امان نیستند و در نتیجه اسکیموها قدهای کوتاهی دارند و بدنشان زودتر فرسوده میشود و طول عمر کوتاهی دارند )با میانگین طول
  عمری در حدود فقط سی تا چهل سال، یعنی حتی کمتر از افراد ساکن در شهرهای آلوده!(. هم چنین در اواخر عمر اسکیموها، بیماریهای قلبی، ترشی )اسیدی شدن شدید( خون و پوکی استخوان بسیار شایع است بنابراین هرگز نمیتوان اسکیموها را انسانهای کاملاً سالم و روش زندگی آنها را "طبیعی" به حساب آورد!

 • به عنوان مثال مقدار پروتیین موجود در گوشت گاو 5.4 بوده است که این مقدار در کاهو 11.6 و در کلم بروکلی 11.2 بوده است موارد و شواهد بسیاری است که گوشت را برای بدن انسان مضر دانسته و علل بسیاری از بیماری ها را گئشت معرفی میکند. در همین مقاله آمده است که گوشت قرمز دارای 55 واحد کلسترول و 1.7 .احد چربی های شباع است در حالی که در دو سبزی فوق مقدار این دو ماده مضر صفر می باشد. این هم منبع مطالب فوق
  Adams, C 1986 “Handbook of the nutritional value of food in common units (New York: Dover
  .(Publications

 • نکات و موارد بسیاری است که میتوان اشاره کرد و جای بسی درنگ و تامل دارد که چرا اولا در این عصر با توجه به این همه پیشرفت علم(این همه دانشمند و دکتر و اطلاعات که به نظرم همه اینها نه در خدمت بشر بلکه در خدمت پول هستند) چرا باز هر روز مشکلات و بیماری ها گسترش میابند. مگر نه این است که همانهایی را میخوریم که دانشمندان علوم تغذیه متذکر میشوند؟ اما به نظر یک چیز فراموش شده و آن دست کم گرفتن غداهای کامل گیاهی است که نه تنها از نظر پروتیین فقیر نیستند بلکه از آن مقوی تر و کامل تر میباشند

 • در ارتباط با گوشت علاوه بر روش پرورش حیوانات و پرندگان اگر روش سالم و غذای سالمی بخورند که به نظر نمیرسد که بدون مکمل ها و آنتی بیوتیک ها این کار نشدنی است آیا بعد از پحته شدن گوش ارزش غذایی در آن باقی میماند که بخواهیم گوشت را غذایی مناسب برای انسان بدانیم؟ بعد از آن با پیشرفت و علمی شدن تمامی کارهای ما پس چرا انسان بجای اینکه هر روزه متعالی تر و سالم تر باشد گرفتار این همه درد و رنج و بیماری است؟ مثلا پدر من که از بهترین گوشت ها استفاده میکند که مطمین بوده گوسفند ها در کوه پرورش پیدا کرده اند و مرغانی محلی مصرف میکند پس چرا گرفتار بیماری های متعددی است؟ من قبول دارم که آرامش و ورزش و هوای سالم تاثیر به سزایی دارد اما کمی به نظر ساده لوحانه میرسد که گوشت و غدایی را که امروز به خورد بشر داده میشود و بسیار برای آن تبلیغات میگردد سالم و همانی باشد که با آن تکامل یافته باشیم.

 • با سلام خدمت شما خانم خادمی جند نکته و چند سوال داشتم: در ارتباط با گوشت درست است که گوشت پروتیین خوبی دارد ولی آیا به نظر شما این پروتیین همانی است که بدن انسان به آن نیاز دارد یعنی ساختار تکاملی انسان با گوشت تکامل پیداکرده است که شما توصیه به خوردن گوشتی میکنید که علاوه بر پروتیین باعث بسیاری از بیماری ها و ناراحتیهای بدن میگردد؟ مگر نه این است که انسان در هزاران سال تکامل خود تنها از میوه جات و سبزیجات استفاده کرده و مدت زیادی نیست که طبعش به گوشت عادت کرده؟